Instruktion - Work Around i MPS - Registrering av leveranser med Lastbilstransport
Senast uppdaterad: 2025-04-25
Inledning
I VIOL 2 förekommer det att företag utför leveranser till mätplatser som saknar mätplatsstöd (Doris) och då har manuella rutiner.
Chauffören registrerar leveranstillfället på en förtryckt blankett. En kopia lämnar chauffören hos mottagaren, en kopia behåller chauffören själv och en kopia lämnas till en administratör som efterregistrerar leveranstillfället i VIOL2 (RTV-Online, VIOL eller MAPP).
Chaufförsklienten i VIOL 3
Biometrias Chaufförsklienten (CK) är molnbaserad i VIOL 3. Biometria rekommenderar i första hand att chauffören aviserar och genomföra avlämningen i sin chaufförsklient (CK).
Administratören kan senare komplettera leveranstillfället med mätuppgifter (exempelvis torrhalt).
Om företagen vill fortsätta att använda de manuella rutinerna tillämpas rutinen på samma sätt som beskrivits ovan.
Viktigt att tänka på!
- Företagen måste själva tillhandahålla de nödvändiga blanketter som ska användas av chauffören.
- De förtryckta blanketter, Biometria tillhandahåller, kommer inte att innehålla några Leveransidentiteter, som motsvarar dagens Redovisningsnummer.
- Chauffören kommer inte att ha tillgång till Leveranskvittot förrän leveransen har registrerats av en administratör. Möjligtvis den kopia som leverantören tillhandahåller.
Rekommendation
Biometrias starka rekommendation är att chaufförerna tillämpar den ”Normala” rutinen för avisering och genomförandet vid avlämning, som tillämpas på större mätplatser och bara när VIOL 3 inte är tillgängligt tillämpar den manuella rutinen för Efterregistrering.
Revisionshistorik
Ändring | Datum |
---|---|
Första officiella version | 2025-03-28 |
© Copyright 2022 - 2025 Biometria ekonomisk förening. Med ensamrätt.
Innehållsförteckning